email
email
email0844 879 3256

 



ENTRY


NOMINATIONS FOR 2017 ARE CLOSED

<<< Nominate online >>>

<<< Download nomination form >>>

 

FINALISTS 2017

 

Rising Star Award

This award recognises a dedicated individual who works within a business and has strived to maximise opportunities and has strategically helped the business move forward and gain competitive advantage.

Dr Manju Luckson (Manchester)
Jatin Patel (London)
Rajesh Gupta (Milton Keynes)
Bivek Sharma (London)
Lakshmi Rao (London)
 Shruti Ajitsaria (London)
Manpreet Singh Pattar (London)
Sherelle Singh (Birmingham)
Neha Bhardwaj (London)
Varun Bhanot (London)

 

Best in Creative Industries

This category recognises an innovative business that strives to be different. With ‘out of box’ and creative thinking, this business has ensured it is at the forefront of its industry.

Delicious PR (Birmingham)
Crown Weddings Photography (Leicester)
Saleel Thambe Photography (London)
Design the Lifestyle You Desire (Hertfordshire)
Super Yoga Bedtime (London)
Sunrise Radio (Bradford)
Kaushal Beauty (Won’t give out location...)
Anoncare (Ltd) (London)
Shivvy Jervis (Surrey/London)

 

Best in Science & Technology

This award acknowledges the talents and achievements of individuals working in the science and technology sector.

Dr Vijay Chudasama (London)
Professor Subrata Ghosh (Birmingham)
Ushir Bhatt (London)
Nimish Kumar K. Bhatt (Cambridge)
Dr Satheesh Krishnamurthy (Milton Keynes)
Professor Shankar Balasubramanian (Cambridge)
Professor Kamaldeep Singh Bhui (London)
Professor Anita Thapar (Cardiff)
Professor Usha Chakravarthy (Belfast)
Dr Premila Nalini Webster (Oxford)

 

Best in Medical

Today British Indians are at the forefront of breaking new barriers in medicine and this category recognises their contributions to the sector.

Manit Arya (London)
Dr Rajay Narain (London)
Dr Gaggandeep Singh Alg (London)
Professor Sanjay Gandhi (Bristol)
Professor Geeta Nargund (London)
Dr Parag Singhal (Bristol)
Daya Gahir (Stoke on Trent)
Professor Anan Shetty (Kent)
Professor Anita Thapar (Cardiff)
Professor Krishna Sethia (Norwich)

 

Best in Civil & Third Sector Services

This award acknowledges those individuals who have greatly contributed to causes in the civil and third sector.

Ranjit Kaur (Huddersfield)
Chetna Patel (Leicester)
Shand Panesar (London)
Aekta Mahajan (London)
Mayoress Rekha Shah (London)
Councillor Ravindra Govindia (London)
Virendra Sharma (London)
Ramesh Sachdev (Herts)
Ashish Monga (London)
Councillor Manjula Sood MBE (Leicester)

 

Best in Media

 Media shape the way we see the world. This award recognises individuals for their hard work in and services to the media industry.

Arun Sudhaman (London)
Anjula Singh (London)
Jay Shetty (New York)
Jasmine Dotiwala (London)
Chayya Syal (London)
Ranvir Singh (London)
Akaal Channel (Birmingham)
Matthew Amroliwala (London)
Nina Wadia (London)
Bobby Friction (London)

 

Best in Education

This category honours the achievements of people who dedicate their lives to children and young people and showcase the valuable work and innovation across British classrooms.

Harminder Kaur Bhogal (Sandwell)
Herminder Kaur Channa (Birmingham)
Dame Asha Khemka DBE (Mansfield)
Jatinder Sharma (Walsall)
Nitesh Gor (London)
Dr Brinder Singh Mahon (Birmingham)
Professor Sunil Khilnani (London)
Professor Jaideep Prabhu (Cambridge)
Hardip Singh Begol (Middlesex)
Avtar Singh Purewal OBE (Yorkshire)

 

Best in Accounting

This category acknowledges the significant accomplishments of those individuals working in the accounting sector.

Hiten Patel (London)
Dipan Shah (London)
Sanjay Bhandari (London)
Suneel Gupta (London)
Sohal Patel (London)
Sachin Ramaiya (London)
Sumit Agarwal (London)
Jitendra Pattani (London)
Parveen Chaddha (London)
Pankaj Shah (London)

 

Best in Legal Services

This category recognises the enthusiasm and success of those who have operating in the legal field.

Dee Kundi (Birmingham)
Shanika Amarasekara (London)
Ritu Sethi (London)
Pragnesh Modhwadia (London)
Ranajoy Basu (London)
Jas Kalsi (London)
The Honourable Mr. Justice Singh (London)
Anuja Ravindra Dhir QC (London)
The Honourable Mrs Justice/Dame Bobbie Cheema-Grubb (London)
Ajit Mishra (London)

 

Arts & Cultural Awareness

This category recognises an individual or a group, whose dedication promotes Indian and British culture and enriches the country’s cultural landscape.

Vaani (London)
Saurav Dutt (London)
Dr Pushpinder Chowdhry (London)
Rupinder Kaur (Birmingham)
South Asian Arts-UK (SAA) (Leeds)
Zerbanoo Gifford (Glouctershire)
BritAsia TV (Birmingham)
The Hindu Swayamsevak Sangh UK (HHSUK) (Leicester)
Sanskriti Guru Centre (London)
Swapna Das (Broughton)

 

Indian Spirit in the Community

The Indian Spirit in the Community award is presented to an individual or a group dedicated to promoting Indian values in the community.

Satty Singh (Glasgow)
Manjit Kaur Gill (London)
Jeevan Chagger (Birmingham)
Jasvir Singh (London)
Shuchita Sonalika (London)
Harsha Parmar (Leicester)
Bal Samra (London)
Pavan Amara (London)
Mohammed Shahid Raza OBE (Leicester)
Leena Nair (London)

 

Young Achiever of the Year

This award recognises an individual, who has achieved significant success at a relatively young age through dedication and drive. Through their determination and perseverance, they have demonstrated age is not a barrier to gaining success. Open to nominees at the age of 30 or under.

Sanam Arora (London)
Sanjay Lago (Glasgow)
Dhruva-Kusa Shah (Watford)
Rubeena Kaur Mehat (Coventry)
Sanah Kashyap (Manchester)
Ishwar Vishvanath Sharma (Kent)
Dhruv Talati (London)
Neelam Gill (London)
Kiran Singh (Hertfordshire)

 

Family Business of the Year

This category recognises the success and strength of a family-run business due to the loyalty and dedication of the family members.

Image Foundry Studios (Manchester)
Kalsi Plastics (Birmingham)
European Food Brokers (Ltd) (Walsall)
Kamsons Pharmacies (Bolton)
CBS Packaging (West Bromwich)
KD Bros (Ltd) (Leeds)
Power Direct (Leeds)
County Court Care (Peterborough)
HKS Retail (Leicester)
Asiana (Nottingham)

 

Leaders in Finance

This category acknowledges those individuals in the British Indian community, who have successfully established themselves and are now at the forefront on the finance sector.

Kalpana Shah (London)
Baroness Shriti Vadera (London)
Nik Jhanglani (London)
Soumen Das (London)
Anit Chandarana (Milton Keynes)
(Manveen) Pam Kaur (London)
Kavita Sharma (London)
Imran Gulamhuseinwala (London)
Dixit Joshi (London)
Zarin Patel (Hemel Hempstead)

 

Best Charity/Community Initiative

This award honours a charity or a community initiative, which has contributed to making a positive difference to lives in the UK and abroad.

Refresh Skill Centre (Slough)
Bharulata Kamble (Luton)
Gujarat Hindu Society (Preston)
Binti International (London)
The Sikh Network (Birmingham)
Kusuma Trust (London)
Seva Trust UK (Bedford)
Golden Tours Foundation (London)
Indian Ladies UK (London)
Guru Nanak Nam Ladies Jatha (Birmingham)
Railway Children (Cheshire)

 

Businesswoman of the Year

This award recognises an exceptional individual who is not only an ambassador for women and ethnic minorities but an inspiration to all in the business world.

Bharti Vyas (London)
Surinder Hundal (London)
Natasha Tiwari (London)
Barinder Hothi (Bracknell, Berkshire)
Veera Johnson (London)
Siddhi Trivedi (Cambridge)
Kavita Kaur Bachada (Warwickshire)
Reshma Sohoni (London)
Sonali De Rycker (London)
Neeta Patel (London)

 

Businessman of the Year

This award recognises the achievements and hard work of an individual who serves as an inspiration to those around them. The vision and determination of this individual has brought them to the very pinnacle of their industry.

Jojar Dhinsa (London)
Harish Sodha (Manchester)
Rakesh Sharma (Middlesex)
Reuben Singh (London)
Rajesh Agrawal (London)
Alpesh Patel (London)
Udayan Goyal  (London)
Ranjit Baxi (London)
Jindy Singh Khera (Wednesbury)

 

Business of the Year

This award recognises an enterprise that has come on leaps and bounds over the last year and thus unequivocally dominated its corner of the market.

Wholesale LED Lights (Leicester)
Solid Systems Global (Derby)
Morningside Pharmaceuticals (Ltd) (Loughborough)
Blow (Ltd )(London)           
Grange Hotels (London) 
DCN Corporation (Ltd) (London)
Funding Circle (London)
Smartway Pharmaceuticals (London)
Malhotra Group (Newcastle)

 

Entrepreneur of the Year

The Entrepreneur of the Year is presented to someone with business acumen and innovative spirit, and recognises their achievements and hard work.

Ritu Bhatt (Belfast)
Captain Vinil Gupta (Glasgow)
Sonia Randev (London)
Kavita (Birmingham)
Asif Timol  (Preston)
Gurtej Singh (Southall)
Anya Lane (Milton Keynes)
Pushpa Alexander (Walsall)
Khushboo Shah (London)
Hema Patel (Leicester)

 

Best Indian Business in the UK

This award recognises a British Indian business successfully operating in the UK and holding a leading position in its respective industry.

MGM Muthu Hotels (Ipswich)
One Central Park (+Hero Biclycles) (Manchester)
ICICI Bank (London)
The Jewellery Channel (London)
Stokes Group (Dudley)
Glenmark Pharmaceuticals Europe (Ltd) (London)
Dr Reddy's Laboratories (Beverley, Yorkshire)
Indo European Foods (Ltd) (Felixstowe)
Zensar Technologies (Slough)
Apollo Tyres (UK) Ltd (London)

 

Best Entertainer

This award is presented to an individual or a group, known for their creativity and for always delivering memorable and entertaining experiences.

Kraytwinz (London)
Rishi Rich (London)
Sophie Chaudhary (London)
Ustad Sital Singh Sitara (London)
Baluji  Shrivastav (London)
Dr Zeus (Birmingham)
Aman Hayer (Leamington Spa)
Bobby Friction (London)
Tasha Tah (London)
Panjabi Hit Squad (London)

 

Best SME Business

This award recognises a small- or a medium-sized enterprise that has come on leaps and bounds over the last year and thus unequivocally dominated its corner of the market.

Otley Independent Pharmacy (Otley)
Vibe Juice (Ltd) (Luton)
A & B Swindon Recruitment Ltd (Swindon)
RB Gates (Leicester)
Kapture 8 (Birmingham)
Sticksology (Ltd) (London)
Axiom Stone Solicitors (London)
Charles Simmons Immigration Solicitors (Illford)
Travel In Style (Ltd) (Middlesex)
Success at School (London)

 

Corporate Leaders

This category acknowledges the best corporate leaders for their business acumen, leadership skills and determination.

Nina Bhatia (London)
Vimi Grewal-Carr (London)
Ritu Mohanka (London)
Amee Chande (London)
Harbhajan Brar (Southall)
Sue Kukadia (London)
Akshay Bhatnagar (Liverpool)

 

Professional in Business

The best professional business rewards an individual from the professional sector who has successfully created and executed a business successfully, making the transition into the business world.

Dr Sunita Verma (London)
Dr Shalin Mehra (Northampton)
Dr Arun Ghosh (Liverpool)
Dr Suman Saha (London)
Dr Dipesh Hari Patel (Ashford)
Dr Sameer Patel (London)
Dr Dev Patel (Kent)
Dr Hanif Moti (Leicester)
Dr Bhavnish Waghela (Leicester)
Dr Shobhna Chauhan (West Bromwich)

 

UK Companies in India

This category recognises British businesses that operate in India and have developed brands which are instantly recognisable in the Indian market.

Frances Kirk & Son (Manchester)
VST Enterprises (Manchester)
Verna Care (Ltd) (Bolton)
Benoy (London)
Pavers Shoes (York)
Chaucer Food Group (Kingston upon Hull)
Fever Tree Drinks (PLC) (London)
Bloomsbury Publishing (London)

 


SPONSORS

 



CHARITY PARTNER

EVENT BY